Aby naše dcéry nikdy nešli na potrat…

Stanka 2013_93_ppZVčera bol 25. marec. Okrem toho, že bola ruka hore vo všetkých rodinách, kde majú Majkov, tento deň bol významný ešte z jedného dôvodu – je to Deň počatého dieťaťa. Deň, kedy oslavujeme život v jeho najkrajšej podobe. V podobe, ktorá je stelesnením lásky medzi mužom a ženou. Ale je to aj deň, kedy si pripomíname deti, ktorých sa ich mamy vzdali…

Tento článok nebude rozoberať dôvody a nebude nikoho súdiť, ani obhajovať. Bude vysvetľovať a chápať. A pôjde hlboko. Do obdobia, kedy je žena ešte dieťaťom – vtedy získava úctu k svojmu ženskému telu, ktoré raz bude vyživovať dieťatko, ktoré v nej porastie. A získava aj úctu k svojej ženskej duši, ktorá sa raz bude dopĺňať s tým správnym partnerom.

To, či sa žena vzdá alebo nevzdá svojho nenarodeného dieťaťa, nie je, ako by sa zdalo, výsledok rozhodnutia, na ktoré si dá pár dní či týždňov. Je to výsledok celého jej dovtedajšieho života. A za tou voľbou stojíte aj vy, milé mamy.

Ja dcéru nemám. Ale keby som mala, naučila by som ju toto:

1. Pozri sa na môj život

Najlepšiu lekciu, ktorú svojej dospievajúcej dcére môžete dať, je vzťah s jej otcom (alebo s partnerom, s ktorým žijete). Darmo jej budete vysvetľovať, poučovať ju, kontrolovať a báť sa… Nič nepomôže. Deti sa učia najlepšie pozorovaním.

Ak ste otvorená láske a nemáte strach milovať, aj vaša dcéra bude taká. 

Ak si zodpovedne vyberáte partnera a ste s ním preto, že ho ľúbite, vaša dcéra sa to rada od vás naučí.

Ak zodpovedne pristupujete k plánovanému rodičovstvu a otvorene o tom doma hovoríte, vaša dcéra si to tak s najväčšou pravdepodobnosťou zariadi tiež.

Ak ste zodpovední a máte úctu k životu, vaša dcéra ju bude mať tiež.

Ak sa nehanbíte doma otvorene rozprávať o intimite, pre vašu dcéru nebude sex zakázané sladké ovocie, po ktorom bez rozmyslu chňapne pri prvej možnej príležitosti.

2. Sex a milovanie je niečo úplne iné. Ja ťa naučím milovať.

Naučte vaše dcéry vážiť si svoje telo a mať zdravé sebavedomie. Ich telo nie je niečo, čo môžu ponúkať kdekomu ako rýchle občerstvenie. A ich sebavedomie nemôžu stavať iba na pocite vlastnej fyzickej príťažlivosti.

Vysvetlite im, že ženy a muži sú nastavení odlišne. Žena sa najprv zaľúbi a až potom je pripravená na fyzické milovanie. Častokrát sa pod vplyvom toho, čo jej natíska moderná spoločnosť, s chlapcom miluje skôr, než je na to pripravená, a potom býva sklamaná. Aj z fyzického zážitku, aj zo vzťahu.

Muž sa chce najprv milovať, lebo je dobyvateľ, až potom jeho city začnú byť hlbšie. Alebo aj nie. V dnešnej dobe, kde sa sex rovná fast-foodovému snacku, nič neobvyklé. A potom sú dievčatá sklamané… a ak sa nepoučia, tak zasa… a zasa… až kým si na to nezvyknú a nezačnú svoje telá používať ako nástroj – pre manipuláciu či vlastnú rozkoš. Niečo hlbšie by ste v tom darmo hľadali. A potom plačú, že všetci muži sú svine.

Ak vychováte z vašej dcéry sebavedomú ženu, ktorá ľúbi naraz srdcom, rozumom a potom až telom a fyzické milovanie je pre ňu akt najhlbšieho odovzdania sa, nemohli ste pre ňu spraviť nič lepšie.

Žena, pre ktorú je milovanie s mužom ako čerešnička na torte, po tom, čo svoj vzťah rozvíja a prehlbuje, býva málokedy sklamaná. Vedela by som vám rozprávať:) Môj život je plný jedného skvelého chlapa – aj vďaka tomu, že som sa učila od svojej mamy a vo vzťahoch spájala srdce, hlavu aj telo. 

Kdesi som čítala jednu múdru vetu: „Spi iba s človekom, ktorým by si bol rád aj ty sám.“ Táto veta v sebe spája všetko, čo si prajeme od partnerstva tiel a duší. Je to túžba po celistvosti s človekom, ktorého považujeme za dobrú ľudskú bytosť a súčasne po človeku, ktorý nás dopĺňa – a presne o tom je naplnený vzťah.

3. Neuľavujte svojmu svedomiu tým, že dcéru vybavíte hormonálnou antikoncepciou

Je mi trápne baviť sa s tebou o sexe, na tie psychologické reči o hĺbke vzťahov ma moc neužije (no keď sa pozriem na svoj život, ani nemám právo ťa poučovať), a tak pri prvom chalanovi šup ku gynekologičke a poistíme to hormonálnou antikoncepciou. Lebo tá má najvyššiu úspešnosť. 

Celé zle!

Týmto činom sa zriekate zodpovednosti za jednu oblasť výchovy vašej dcéry. Nenadviažete s ňou hlbší vzťah „medzi vami dievčatami“. Takisto  nenaučíte zodpovednosti ju. A hormonálna antikoncepcia je prevenciou iba pred neželaným tehotenstvom. Nie pred pohlavnými chorobami. A už vôbec nie pred zlomeným srdcom.

A keby sme šli do detailov – žiadna antikoncepcia, ani hormonálna, nie je 100%-ná. Každá môže zlyhať. Čo takto poučiť dcéru, aby sa na každého muža, s ktorým sa vyspí, pozerala ako na potenciálneho otca svojich detí. Stála by o to, aby ním bol? Stál by o to on? To je otázka!

HA naviac pomýli ženské telo takým spôsobom, že inak myslí, cíti, pôsobí na mužov… Zmysly, ktoré nám majú ukázať, či je „samček“ pre nás ten pravý, sú úplne vypnuté. Nejednej žene po vysadení HA prestal muž chutiť, voňať, otvorili sa jej oči… A o vedľajších účinkoch sa už, myslím, ani nemusím zmieňovať.

4. Vysvetlite dcére, že za plánované rodičovstvo je zodpovedná ona

Poznáte ženy, ktoré nechceli alebo nemohli užívať HA a ich partner alebo náhodný milenec im tvrdil, že on je zdravý a že si dá pozor? Muži neradi používajú pánsku ochranu a sú schopní veľmi rýchlo presvedčiť ženy o tom, že im môžu veriť… a potom ženy bývajú veľmi prekvapené… Ak nie z tehotenstva, tak z nevítaných návštevníkov svojich intímnych partií.

Prosím, vychovajte svoje dcéry k tomu, aby sa na tom s partnermi dohodli vopred. V chvíľach vášne na to väčšinou nebýva ani čas, ani pevná vôľa… Ak muž ženu skutočne miluje, cesta k bezpečnému milovaniu sa vždy nájde. Ak nie, evidentne to nie je ten pravý.

Mimochodom, kto je to „ten pravý“? Možno ten, ktorý zlomí srdce vašej dcére. Ten pravý „učiteľ“ toho, ako to v láske nechodí. A nechá ju samu s dieťatkom pod srdcom…

Tento článok sa volá „Aby naše dcéry nikdy nešli na potrat…“ Mohol by mať hoci 30 strán, ale najdôležitejšia v ňom by bola aj tak táto posledná veta:

Ak naše dcéry budú mať milujúce matky, ktoré ich podporia, nikdy sa svojho dieťaťa nevzdajú.

[sc:banner-kalendarvsz ]

[sc:banner-bohata-zena-dlhy ]

Stanislava Sobolová
Manželka, mama dvoch krásnych synov a žena milujúca život so všetkým, čo prináša:) Lektorka, autorka, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena a Terapeut Duše. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy - Víkendy šťastných žien a prednáša pre ne aj na rôznych podujatiach a konferenciách. Napísala prvú knihu o hojnosti a prosperite pre ženy Bohatá žena - múdra žena a necháva čitateľky rozhodnúť o jej cene. Je spoluautorkou knihy a kurzu Tajomstvo ženskej prosperity a obľúbeného diára Srdce ženy. Viac sa dozviete na www.stastna-zena.sk, www.bohata-zena.sk a www.stankasobolova.sk
Komentáre