Keď sa sloboda stane väzením

999689_426724804110381_207585931_nNikdy som o slobode a nezávislosti nepočula viac ako za posledných pár mesiacov svojho života. Asi preto, lebo som ju hľadala a túžila som po nej.

A tak som študovala – ako byť nezávislá od emócií a reakcií druhých, ako byť nezávislá v spôsobe realizácie mojej práce, vo financiách…

Sloboda je skvelá! Ale slobodne treba vedieť aj žiť.

Sloboda nie je nesprávne pochopená „demokracia“, akú vídame denne okolo seba.

Neznamená to úplne sa odstrihnúť od druhých a prestať brať na nich ohľad.

Sloboda nie sú excentrické prejavy extrémizmu.

Neznamená to ani byť sám a odmietať podporu od druhých.

Neznamená robiť si všetko, čo chcem. Vždy sme súčasťou nejakého spoločenstva a nemôžeme sa od neho odvrátiť.

Čaro slobody je v tom, že si môžeme otvorene povedať svoj názor, vyjadriť svoje emócie, no pritom budeme brať ohľady na ostatných. Znamená to, že kultivovane vyjadríme svoj postoj tak, aby nám druhý porozumel. A dovolíme mu aj nesúhlasiť.

Ruku na srdce – naučiť sa takto jednať s okolím je pre nás všetkých celoživotná práca. Keď si myslíme, že sme už za vodou a máme to „zmáknuté“, príde niekto, kto nás odmietne, rozčúli alebo nám svojou nenávistnou reakciou ublíži a sme na začiatku.

Veru tak, aj lekcie pokory sú súčasťou privykania si na slobodný životný štýl.

Život je taký krásny a rozmanitý, je večná škoda, ak sa upneme na nejaký myšlienkový prúd či ideologickú skupinu a tvrdošijne sa jej držíme. Alternatívcov či už na poli medicíny, zdravej výživy, školstva, podnikania alebo ekológie pribúda ako húb po daždi. Všetci chcú robiť všetko inak, viac súznieť s prírodou, s ktorou sme jedno, no zabúdajú súznieť s ľuďmi iného naladenia a každého sa snažia presvedčiť o správnosti svojich presvedčení. A pritom každý máme tú svoju cestu k slobode a k tomu, čo je pre nás najlepšie.

Verte mi, stretla som napr. ľudí odsudzujúcich druhých len preto, že jedia mäso. Sú vegetariánmi preto, lebo chcú spraviť niečo pre svoju očistu. Alebo preto, lebo chcú zvýšiť svoje vibrácie. Alebo preto, lebo milujú zvieratá. Ibaže akosi zabúdajú milovať ľudí (samozrejme, že iba tých, ktorí jedia mäso). A vždy, keď o tom vedú plamennú debatu s mäsožravcami, ich vibrácie poklesnú, i keď sú vegetariáni 🙂

Určite ste počuli o šarlatánskych liečiteľoch, ktorí presvedčili svojich dôverčivých pacientov o svojej neomylnosti a tých to potom stálo život.

Alebo som zažila alternatívcov na poli vzdelávania, ktorí šli v svojom odmietaní vzdelávania do takých extrémov, že by svoje deti najradšej v záujme ochrany ich slobodného ducha, nevzdelávali vôbec:) No dobre, teraz už trochu preháňam, možno by ich naučili čítať, písať a základné počty:)

Tí, ktorí si slobodu zamieňajú s tvrdohlavým presadzovaním si svojho, riskujú, že sloboda sa im stane väzením. Takíto ľudia sa nielen izolujú od spoločenstva, ale brzdia tak aj svoj vlastný rast.

Je fajn prekračovať hranice komfortu, je fajn robiť veci inak ako ostatní, raziť si tú svoju cestičku, no vždy sa nájde priestor pre konsenzus a prehodnotenie našich postojov.

Sme akosti stále presvedčení o tom, že ak existuje cestička doprava a doľava, musíme si vybrať iba jednu z nich. Nedochádza nám, že by sme si z tých ciest mohli vybrať tú strednú, ktorá kombinuje to najlepšie z oboch.

Neuvedomujeme si, že v podnikaní sa dá krásne kombinovať hlava a srdce; že v medicíne je možné spojiť západ s východom; že tradičné vyučovanie sa dá krásne obohatiť metódami alternatívnych škôl…

Vždy sa môžeme zastaviť, popremýšľať a rozhodnúť sa z každého prúdu či cesty si vybrať to najlepšie pre nás. A akceptovať, že naše najlepšie, nemusí byť najlepšie pre niekoho iného.

O tom je sloboda.

foto: Barbora B. Photography

[sc:banner-kalendarvsz ]

[sc:banner-bohata-zena-dlhy ]

Stanislava Sobolová
Manželka, mama dvoch krásnych synov a žena milujúca život so všetkým, čo prináša:) Lektorka, autorka, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena a Terapeut Duše. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy - Víkendy šťastných žien a prednáša pre ne aj na rôznych podujatiach a konferenciách. Napísala prvú knihu o hojnosti a prosperite pre ženy Bohatá žena - múdra žena a necháva čitateľky rozhodnúť o jej cene. Je spoluautorkou knihy a kurzu Tajomstvo ženskej prosperity a obľúbeného diára Srdce ženy. Viac sa dozviete na www.stastna-zena.sk, www.bohata-zena.sk a www.stankasobolova.sk
Komentáre