Interview so Šťastnou ženou

Víkend šťastných žien

Pred pár mesiacmi ma vyspovedala Katka Hoštáková, Office Manager Institutu pro NLP a zakladateľka stránky Denník úspešnej ženy na FB. Pýtala sa ma na prácu, deti, hodnoty… a mnoho iného:) Príjemné čítanie:)

Stanka, ty ako zakladateľka a autorka projektu Šťastná žena reprezentuješ posolstvo šťastia a pozitívnej energie nielen na Slovensku, ale už aj v Českej republike. Čo ja viem, tak počet tvojich priaznivcov celkom pekne a rýchlo narastá. A tak sa mi naskytá otázka, je v tom nejaké šťastie alebo ako to vlastne robíš?

Máš pravdu, počet priaznivcov narastá. Ale nepovedala by som, že ide iba o počet priaznivcov môjho projektu, ale aj o priaznivcov šťastného životného štýlu ako takého. Ľudí už nebaví iba „prežívať“, chcú skutočne žiť. Mám veľkú radosť z toho, že ľudia sa prebúdzajú, hľadajú svoje poslanie a nasledujú svoje srdce.

To, že sa Šťastnej žene darí nie je dielom šťastnej náhody:)  Viem, čo je mojím cieľom – pomáhať ženám rozkvitnúť. Neustále sa zdokonaľujem v tom, aby som to robila dobre. Stále sa učím, ako čo najlepšie ženám sprostredkovať moje posolstvo. A s radosťou prichádzam na to, že absolútne najdôležitejšie je moje vnútorné nastavenie a úroveň mojej energie.

Ak som nabitá výbornou energiou ja, dokážem ju odovzdávať aj ďalej a vôbec nie som vyčerpaná. Vtedy zároveň fungujem ako magnet na ľudí a príležitosti a všetko ide akosi samo. Nemusím sa snažiť, iba priťahujem:))) To je čaro ženského podnikania. Nepotrebujem študovať grafy v Google Analytics. Stačí, keď sa pozriem do žiarivých očí mojich šťastných žien. Vtedy viem, že to robím dobre:)

Čo ťa viedlo k založeniu projektu „Šťastná žena“ ? 

Chcela som pracovať s ľuďmi ako motivačný spíker. Chcela som motivovať k zmene najmä ženy svojím vlastným príkladom, svojou vlastnou zmenou. Veľmi sa mi tá predstava páčila a vravela som si, že možno raz… až moje deti budú staršie… tak o 10 rokov… (smiech). No a potom prišiel 15. apríl 2012, deň mojich 31. narodenín a v mojej hlave sa narodila Šťastná žena. Povedala som si, že keď nemôžem ako mama dvoch malých detí cestovať a venovať sa prednášaniu, budem motivovať ľudí aspoň svojím facebookovým blogom.

Postupne sa ku mne pridávalo čoraz viac šťastných žien (a ich mužov), moje vízie nadobúdali čoraz zreteľnejšie kontúry a moje životné poslanie mi začalo byť také jasné, že už sa nedalo odolať:) Nemôžem stále uveriť tomu, že odvtedy neprešli ani 2 roky a dnes mám vlastnú firmu a dokážem si zladiť podnikanie, cestovanie a svoj osobný rozvoj s rodinným životom.

249 Aké je tvoje posolstvo?

Moje posolstvo je v podstate veľmi jednoduché a oslobodzujúce – naše šťastie máme vo vlastných rukách. Je vecou našej voľby. Zodpovednosť za našu životnú pohodu nesieme iba my, nikto iný.

 Čo ponúkaš ženám?

Okrem toho, že ich motivujem FB stránkach, ktoré administrujem, pravidelne robievam Víkendy šťastných žien. Sú to stretnutia žien, ktoré chcú naplno prežívať svoje ženstvo, cítiť sa dobre vo vlastnej koži, rodine, v práci, mať pekné vzťahy… Spoločne objavujeme a rozvíjame ich kvality, tešíme sa spolu z našej autenticity, predávame si vzájomne svoje skúsenosti a múdrosť. Rozvíjame našu duchovnú stránku, ale nezabúdame ani na tú hmotnú – týmto sa možno moje víkendy odlišujú od iných seminárov osobného rozvoja.

Celý víkend si vychutnávame život, a to doslova. Okrem výborného jedla, čajíkov a vínka si doprajeme aj rozmaznávanie našich telíčok v saune, chodí nás skrášľovať moja kamarátka, ktorá žienkam robí kozmetické ošetrenie pleti, užívame si čistý kysucký vzduch, pijeme krištáľovo čistú vodu, tancujeme… Jednoducho si užívame toľko, čo sa do 2 dní zmestí:)

A na záver sa pekne nalíčime, dáme si šperky, zahalíme sa do farebných šatiek a moja kamarátka Zuzka zveční tú žiarivú krásu mojich šťastných žien vo fotografiách. Aby si aj doma mohli pripomínať, aké skvelé je byť šťastnou ženou:)

[sc:banner-kalendarvsz ]

Mohla by si nám prezradiť nejakú konkrétnu zaujímavú skúsenosť z tvojej praxe, ako sa nejaká žena zrazu premenila na „Šťastnú ženu“?

Na moje semináre chodia rôzne ženy – úspešné, krásne a žiarivé, ale i také, ktoré doteraz sedeli v kúte a svoju výnimočnosť ešte neobjavili. Je krásne vidieť, ako sa navzájom inšpirujú a učia sa nielen odomňa ako od lektorky, ale aj od seba navzájom. Netreba na to žiadne siahodlhé prednášky – učia sa pozorovaním životných príbehov ostatných žien. A pritom na ich tvárach vidím, ako sa ponárajú aj samy do seba.

Čo sa týka konkrétnych príkladov – mali sme medzi sebou ženu, pre ktorú už len prísť bola výzva. Tak veľmi sa obetovala pre svoju rodinu, že v svojich 38 rokoch nezažila, aké to je, vypadnúť z domu a užiť si s kamoškami nejakú víkendovú babskú jazdu.

Mali sme medzi sebou ženu zranenú neverou jej muža. Ukázali sme jej, aká je krásna a príťažlivá. A ako to pripomenúť mužovi, ktorý na to počas ich vzťahu „zabudol“. Vlastne sme to pripomenuli aj jej:)

Ďalšiu ženu sme úplne premenili už len tým, že sme ju zahalili do farieb, dali sme jej krásne šperky – a to by ste mali vidieť, ako sa celá rozsvietila! A žiari dodnes:)

Riešili sme aj bolesť zo straty dieťatka, či bolesť z toho, že žena nemôže byť matkou.

Veľmi otvorene diskutujeme aj o intímnych záležitostiach. Keď zo svojej Čarovnej taštičky Šťastnej ženy vytiahnem menštruačný pohárik a kvetinkové látkové vložky, ženy sa tvária všelijako, pretože menštruáciu nemajú rady. No po pol hodine je všetko inak:) A potom sa už len teším, keď mi píšu, že sa zamilovali do svojho menštruačného obdobia a nevedia, ako bez menštruačného kalíška mohli predtým žiť:) Dokonca sa pravidelne bavíme na tom, ako sa nám stane, že na svoju menštruáciu zabudneme, lebo sa cítime tak fajn:)

StastnaZenaIII_2Kto je pre teba Šťastnou ženou? Čo ju podľa teba najviac charakterizuje?

Autenticita. Je prirodzená a cíti sa dobre vo svojej koži. Nemusí byť od rána do večera vysmiata, stačí, že je spokojná a šťastná vo vnútri. U niektorých žien sú prejavy radosti ako oslava s ohňostrojom, ale u iných môžu mať podobu tichej klavírnej skladby.

Šťastná žena sa miluje zdravou sebaláskou a má pekné vzťahy. A ak aj prídu ťažšie časy, nevzdáva sa a prekoná ich. Dokáže si spraviť poriadok v živote a má utriedené aj svoje priority.

To znie zaujímavo. Celkom by ma zaujímala nejaká tvoja definícia „šťastia“.

Pre mňa je šťastie harmónia. Keď sa cítim v spojení a súzvuku s celým svetom. Ak žijem vedome, viem, že všetko sa deje tak, ako sa má diať a všetko sa deje z nejakého dôvodu. Ten dôvod sa nám ukáže možno až neskôr, ale ak počkáme, pochopíme… Pre mňa je šťastie aj napĺňanie môjho životného poslania.

To je v podstate niečo, čo by sme sa mali učiť už od malička. Spomínam to ako našu výhodu, že niečo také môžeme poskytnúť my svojim deťom a naučiť ich, aby to darovali i ony  tým svojim. Ty máš vlastne veľké skúsenosti aj deťmi v škole. Ako je to so šťastím u nich?

Milujem prejavy detského šťastia! Sú také spontánne a úprimné! Deti si nehovoria ako my, dospelí, „budem šťastný, keď … (si nájdem ideálneho partnera, nový dom, budem mať kopec peňazí…)“. Sú šťastné, lebo chcú byť šťastné a robia všetko preto, aby boli v pohode. Kým ich dospelí nezačnú presviedčať, že ono to v tom živote funguje trochu inak…

V skutočnosti by sme sa mali učiť od detí my, čo je život. Že je  OK jednoducho prestať robiť veci, ktoré nechcem, nebaviť sa s ľuďmi, ktorých prítomnosť mi nerobí dobre, jesť a spať, kedy chce moje telo… Byť spontánnejší, menej to hrať na druhých a viac sa hrať… Je toľko toho, čo sa môžeme od nich naučiť! Aj ja som sa stala oveľa šťastnejším človekom, odkedy som mamou:)

Moje vlastné deti, i deti, ktoré som učila v škole, ma vlastne inšpirovali aj k tvorbe môjho ďalšieho projektu – EduSynergies. Bude pomáhať spájať rodičov, učiteľov a deti, aby rástli spolu. Lebo máme toho veľa, čo sa môžeme navzájom naučiť.

Vnímaš nejaký zásadný rozdiel medzi šťastím dieťaťa a dospelým?

Áno, vnímam. Deti k svojmu šťastiu potrebujú oveľa menej. Vedia sa tešiť aj z maličkostí. Bodka.

Takže ak chcete byť šťastní, buďte ako deti:)

Čo by podľa teba mala urobiť žena, aby bola šťastnou ženou a viedla naplnený život? 

Už som to spomenula – byť autentická, vedieť, čo chce a čo nie, mať sa rada a uvedomiť si, že byť ženou je dar. Nie je to žiadna drina, snaha o dosiahnutie perfektnosti, neustále obetovanie sa, život plný fyzickej a psychickej bolesti, nie je to dokonca ani povinnosť vydať sa, či byť matkou.

Každá žena si naplnený a šťastný život predstavuje inak. Preto ženám hovorievam, že ja ich nebudem učiť, ako sa stať šťastnými. Ja im len ukážem cestičky, ako sa môžu k svojmu šťastiu dopracovať.

Základ je prevziať za svoje životné smerovanie plnú zodpovednosť, nadýchnuť sa a začať ŽIŤ!

február 2014

(c) Katarína Hoštáková, Denník úspešnej ženy na FB

foto: Zuzka Jedináková fotografia

[sc:banner-bohata-zena-dlhy ]

 

Stanislava Sobolová
Manželka, mama dvoch krásnych synov a žena milujúca život so všetkým, čo prináša:) Lektorka, autorka, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena a Terapeut Duše. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy - Víkendy šťastných žien a prednáša pre ne aj na rôznych podujatiach a konferenciách. Napísala prvú knihu o hojnosti a prosperite pre ženy Bohatá žena - múdra žena a necháva čitateľky rozhodnúť o jej cene. Je spoluautorkou knihy a kurzu Tajomstvo ženskej prosperity a obľúbeného diára Srdce ženy. Viac sa dozviete na www.stastna-zena.sk, www.bohata-zena.sk a www.stankasobolova.sk
Komentáre